X

Finska: nepozabno potovanje polno dogodivščin!


Začetek naše nepozabne Erasmus izmenjave se je začel 9. julija s štartom v Novem mestu. Ob 7.00 smo se odpravili do letališča Marco Polo v Benetkah. Po prijetnem letu smo prispeli v finsko prestolnico Helsinki. Utrujeni od potovanja, a polni pričakovanj, smo dan zaključili s sprehodom po mestu. Naslednji dan smo raziskali lepote Helsinkov, ob 15.00 pa smo se odpravili z vlakom do mladinskega centra v Piispali. Finci so nas pričakali z večerjo, udobno pa smo se tudi namestili in dan zaključili s prijetnim druženjem v kopanjem v jezeru. Izmenjave so se poleg slovenskih in finskih udeležencev udeležili tudi mladi iz Avstrije.
Prvi uradni programski dan smo začeli z ogledom Piispale in spoznavnimi igrami. Nato smo nadaljevali z veslanjem na vikingški ladji ter aktivnostmi na plaži, kot so odbojka in kopanje. Po kosilu smo imeli sestanek vodij skupine, sledila je delavnica o človekovih pravicah in še več spoznavnih dejavnosti. Po večerji smo se odpravili v savno in uživali ob prijetnih prigrizkih.
Drugi programski dan smo začeli z drsanjem. Kot zanimivost, v Piispali so eni izmed redkih, ki obratujejo ledeno ploskev tekom poletja in s tem privabijo hokejske klube, da izvajajo poletne tabor v Piispali. Popoldne smo nadaljevali z delavnico o enakosti spolov ter se skupaj s slovensko skupino pripravili na slovenski kulturni večer, kjer smo spekli belokranjsko pogačo, ajdove žgance in žličnike ter pripravili kviz o Sloveniji. Slovenska skupina je mlade naučila tudi plesov.
Tretji programski dan smo začeli s plezanjem in bowlingom. Vse pohvale našim puncam, ki so preplezale vse smeri na steni – »mini Janje Garnbret«. V Piispali smo izdelali tudi svojo majico, saj imajo prav temu namenjen prostor. Po kosilu smo imeli sestanek vodij skupine, kjer smo obravnavali aktualna vprašanja, nato pa smo nadaljevali z vožnjo s kanuji in supi. Popoldan so Finci pripravili svoj kulturni večer.
Četrti programski dan je Julija, naša mladinska vodja izvedla krajšo delavnico na temo človekovih pravic in strpnosti. Po kosilu smo obiskali mini živalski vrt in imeli lov na zaklad po celotnem kompleksu Piispale. Zvečer nas je čakal avstrijski kulturni večer, kjer je glavna debata tekla o »slovenskem tradicionalnem zajtrku«.
V soboto dopoldne smo imeli francosko kulturno jutro. S skupino smo izvedli zaključno refleksijo in še eno krajšo delavnico na temo identitete in odnosov med ljudmi. Po zaključeni delavnici smo podelili Youthpasse vsem udeležencem. Druženje ob ognju in v savni je bilo odličen zaključek našega nepozabnega potovanja.
Naslednji dan smo se, nekateri tudi solzni, odpravili domov, kjer naprej delimo našo čudovito izkušnjo!


Nepozabne počitniške aktivnosti v Mladinskem centru Oton


Med 26. in 30. junijem je Mladinski center Oton zaživel v ritmu smeha in raznolikih aktivnosti, saj
smo skupaj z otroki preživeli nepozabne počitniške dni. V ponedeljek smo se prvič zbrali in se spoznavali med družabnimi igrami. Nato smo skupaj pripravili okusen zajtrk, ki je postal naša
vsakodnevna tradicija. Tako smo vsak dan začeli z igrami ter si pripovedovali zanimive zgodbe ob zajtrku.

Po zajtrku nas je čakal pester izbor zanimivih dejavnosti. Otroci so se veliko gibali ter razmišljali.
Obiskali smo Konjeniški center Novo mesto, kjer smo spoznali skrb za konje ter jih imeli priložnost jahati. Poligon z rolerji je bil zagotovo vrhunec smeha in dobre volje, ki nas je preplavil in pustil neravnodušne cel dan. Odpravili smo se tudi na supanje po reki Krki, nekateri pa so se preizkusili tudi v vožnji s čolnom, medtem ko so pravi junaki uživali v vodi.

Otroci so tudi blesteli na delavnici z Anjo, kjer so iz “odpadnih” materialov ustvarjali uporabne izdelke ter se pri tem naučili o recikliranju in pomenu ponovne uporabe. V Mladinskem centru Oton smo posebej za njih pripravili tudi poligon, ki je sprožil val smeha in tekmovalnosti med vsemi.

Seveda smo bili po vseh aktivnostih precej utrujeni in lačni, zato smo v centru poskrbeli za okusna kosila vsak dan, da smo nabrali moči za še več igre. Vendar pa naši dnevi niso bili le polni gibanja in skakanja, temveč smo si vzeli tudi trenutek za sprostitev. Pripravili smo kino kar pri nas in si ogledali film “Poletje v školjki”.

Zadnji dan je bil vrhunec adrenalina, saj smo se odpravili v adrenalinski park. Menim, da bi takšne
poletne aktivnosti morale obstajati povsod, saj spodbujajo otrokovo aktivnost in jim omogočajo
sklepanje novih prijateljstev. Nepozabno poletje v Mladinskem centru Oton bo za vedno ostalo v
naših srcih.

Maša Šeler


Tabor na OFF


V petek popoldne smo se skupaj odpravili z MC Otonom proti Kampu Menina. Pot je bila kratka, vendar ravno dovolj dolga da smo si odpočili za prihodnje aktivnosti. Ob prihodu smo se soočili z izzivom – saj smo oddali naše telefone, in tako smo ostali brez stika z celim svetom, razen sami s seboj. Najprej smo se preoblekli v kopalke in se odpravili na jezero, kjer so nas čakali supi. Po odigranih vodnih igrah smo se odločili, da se spopademo z lakoto in se odpravili na večerjo. Privoščili smo si pice, da smo si nabrali energijo. V večernih urah smo si čas krajšali z druženjem ob ognju ter spoznavanjem. Po napornem dnevu smo kar hitro odšli v sobe na počitek.
Naslednji dan smo dan začeli s pripravo zajtrka na terasi, kar je bil kar pravi užitek ob vsem svežem zraku. Pravo navdušenje se je pojavilo, ko smo videli koliko psičkov je bilo v kampu, seveda na voljo za božanje. Po zajtrku smo se odpravili na ekstremen šport; Rafting. Nejc nas je seveda zelo dobro ogrel, da smo bili pripravljeni na izzive na vodi. V raft smo se usedli polni adrenalina in od tam naprej se ga je samo še nabiralo. Po vsem premetavanjem po vodi smo dobili tudi priložnost skočiti z mosta v vodo, ki je bila presenetljivo mrzla. Moram povedati, da je bila vožnja polna krikov navdušenja ter smeha. Po tako naporni dejavnosti smo bili zelo lačni zato smo se odpravili na kosilo. Po kosilu smo se lotili še ene ekstremne dejavnosti. Obiskali smo adrenalinski park v kampu, kjer je bilo na voljo izbrati tri različne poti. Vsi skupaj smo se najprej odpravili na najlažjo, ki je bila tudi nižja od ostalih dveh. Nato smo se skupaj odpravili še na ostali dve, kjer je bilo več ovir, različnih težavnosti. Po končani aktivnosti smo bili vsi utrujeni ter ponovno lačni. Skupaj smo si pripravili večerjo na žaru. Ob pripravi smo se družili ter igrali razne igre, ki so testirale naše vodilne zmogljivosti ter zaupanje in koncentracijo. Po tem, ko smo pospravili, smo se spravili v sobe na počitek.
Naslednji dan smo bili zbujeni z glasno budnico, ponovno smo si postregli zajtrk v naravi, ter se pripravili na zadnjo aktivnost. Razdelili smo se v dve skupini po štiri in se odpravili proti zadnji dogodivščini. Polovica jih je odšlo v escape room, preostali pa smo uživali v mini golfu. Prva skupina je porabila nekoliko več časa, kot naša zmagovalna skupina. Za tem smo skupaj pripravili kosilo na žaru in še zadnjič uživali v svežem zraku, napetost je naraščala saj so se odštevale minute pred ponovnim združenjem z našimi telefoni. Nato smo čim hitreje pospravili prostore, da bi hitreje prejeli telefone ter se počasi odpravili na vožnjo proti Novem mestu.
Kamp brez telefonov je bil resnično edinstvena izkušnja. Brez motenj in prekinitvenih telefonskih klicev smo se osredotočili na interakcijo s sočlovekom, naravo in lastno ustvarjalnostjo. Čas, preživet v kampu, nam je omogočil sprostitev, povezovanje z drugimi in odkrivanje novih strani sebe. Zapustili smo ga z občutkom izpolnjenosti in pripravljenosti na nove izzive.

Maša Šeler, Julija Gorenc