X

Mednarodni seminar "Youth Workers for Environmental Rights" na Finskem


Med 17. in 22. marcem 2025 je v mestu Kokkola na Finskem potekal mednarodni seminar Youth Workers for Environmental Rights, organiziran v okviru programa Erasmus+. Dogodek je združil mladinske delavce iz štirinajstih držav: Slovenije, Hrvaške, Severne Makedonije, Italije, Španije, Slovaške, Ukrajine, Turčije, Moldavije, Jordanije, Romunije, Nemčije ter otoške države Curaçao.
Seminar je potekal v mladinskem centru Villa Elba, ki deluje kot nacionalni center za mladinsko delo ter organizator naravoslovnih programov za mlade. Center je podprt s strani občine Kokkola in finskega Ministrstva za izobraževanje.
Glavna vsebinska usmeritev seminarja je bila ozaveščanje o okoljskih pravicah in trajnostnem razvoju skozi prizmo mladinskega dela. Udeleženci so sodelovali v interaktivnih delavnicah, skupinskih razpravah in študijskih obiskih, kjer so izmenjevali dobre prakse, razvijali nove pristope k trajnostnim projektom in krepili svojo vlogo kot spodbujevalci pozitivnih okoljskih sprememb v lokalnih skupnostih.
Poleg strokovnih aktivnosti je program vključeval tudi kulturno izmenjavo. Udeleženci so spoznavali finsko kulturo, zlasti tradicijo savnanja, ter se skozi neformalne aktivnosti seznanjali s kulturami drugih udeležencev, kar je prispevalo k medkulturnemu dialogu in razumevanju raznolikih pogledov na okoljske izzive.



Poljska dogodivščina: od neznancev do prijateljev


Decembra 2024 smo se štiri dijakinje iz Srednje šole za gostinstvo in turizem Novo mesto udeležile izjemnega projekta Local Creative Guide, ki ga je organizirala poljska organizacija Szukamy Talentów. Projekt je združil mlade iz osmih držav – Slovenije, Poljske, Italije, Romunije, Ukrajine, Madžarske, Grčije in Turčije – v malebnem Zakopanah na Poljskem.
Prvi večer je bil namenjen spoznavnim igram, ki so hitro ustvarile občutek povezanosti med udeleženci. Vsak dan smo se razdelili v skupine, ki smo jih poimenovali "družine". V njih smo reševali izzive, ustvarjali meme, fotografije, reelse in se učili o ustvarjanju videov. Del dneva smo posvetili kreativnim delavnicam, kjer smo predstavili svoje ideje, izboljševali govorne nastope in razvijali predstavitve. Ob večerih pa smo se zabavali ob glasbi, igrah in druženju.
Eden od vrhuncev je bil pohod na Morski oko, kjer smo občudovali zamrznjeno jezero in hranili prijazno lisičko. Na kulturnem večeru smo spoznavali tradicionalne jedi, glasbo in običaje držav udeleženk. Pridružili so se nam tudi lokalni gorski prebivalci, ki so nam z igrami in glasbo pričarali edinstveno vzdušje.
V zadnjih dneh izmenjave smo se posvetili ustvarjanju vodnikov, ki so združevali zgodbe in ideje vseh držav. Zaključni večer je bil poln smeha, glasbe in zadnjih trenutkov, ki smo jih izkoristili za utrjevanje prijateljstev. Ko smo se naslednje jutro odpravili proti Krakovu, smo vedeli, da domov ne odhajamo le z novim znanjem, temveč tudi s spomini in prijateljstvi, ki bodo ostala z nami za vedno.
Ta projekt ni bil le priložnost za spoznavanje novih kultur, temveč tudi za razvijanje pomembnih veščin, kot so sodelovanje, kreativnost in komunikacija, ki nam bodo koristile na vsakem koraku v življenju. Skozi različne aktivnosti, kot so skupinsko delo, priprava predstavitev in medkulturne delavnice, smo se naučile, kako učinkovito delovati v skupini, sprejemati različna mnenja in prilagoditi svoje ideje. Poleg tega smo s spoznavanjem tujih jezikov in tradicij razširile svoja obzorja ter postale bolj samozavestne in odprte za nove izzive.
Avtor: Larisa, Patricija, Laura in Zala



Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih


V torek, 26. 11. 2024, je v Mladinskem centru Oton, ki deluje pod okriljem Zavoda Novo mesto, potekala novinarska konferenca, kjer so predstavili pilotni projekt »Z mladinskim delom proti prekarnosti Mladih«.
Koordinator za mladino Mitja in Valentinc in vodja projekta Alenka Gazvoda, sta predstavila omenjeni projekt, katerega cilj je ozavestiti in opolnomočiti mlade o problematiki prekarnosti, pomenu delavskih in socialnih pravic, nudenju svetovane pomoči in podpore mladim ter izvajanje podpornih aktivnosti projekta. Projekt, ki traja od 1. 6. 2024 do 31. 12. 2026, je vreden 87.060,40 evrov. V projekt želijo vključiti 175 mladih med 15. in 29. letom, ki vstopajo na trg dela. Za mlade so pripravili in že izvajajo program z naslovom Trajnostne kariere za mlade – TRK!. Program izvajajo v okviru Tabora na OFF ali v obliki delavnic v mladinskem centru. Mladi preko programa spoznajo kaj je prekarnost ter kakšne so pasti in prednosti posamezne oblike zaposlovanja. Seznanijo se kako se soočati s stresom ter kje in kako poiskati psihološko podporo pri soočanju z negotovostjo in pritiski. Preko delavnic razvijejo trajnostno karierno strategijo ter identificirajo osebne močne točke, postavijo cilj in načrtujejo trajnostno kariero. V sklopu pilotnega projekta so v mladinskem centru odprli tudi posvetovalnico, ki je odprta vsak torek in četrtek med 13. in 15. uro. Posvetovalnica je namenjena mladim, ki potrebujejo dodatne informacije, oporo in pomoč pri premagovanju prekarnosti nudijo individualno svetovalno pomoč in podporo.