X

Počitniške aktivnosti v MC Oton


V Mladinskem centru Oton je med 5. in 14. avgustom potekali še zadnji termini počitniških aktivnosti za otroke od 6. do 12. leta starosti. Skupaj z animatorji so se otroci preizkusili v različnih aktivnostih in pomerili v različnih igrah.
Vsak dan samo pričeli s pripravo zajtrka, ki je postal vsakodnevna rutina. Po zajtrku smo naredili jutranji krog, v katerem smo se sprostili in pogovorili, kakšne bodo aktivnosti posameznega dne. Sledile so dopoldanske aktivnosti. Prvi dan smo izdelali papirnatega zmaja. Drugi dan smo uredili gredico z zelišči pred mladinskim centrom, spekli slastne kolačke in pripravili metin sirup. V sredo smo dan preživeli v gozdu, kjer smo izdelovali različne skulpture iz materialov, ki smo jih našli v gozdu. Četrtek je bil namenjen izdelovanju družabnih iger, v petek pa smo imeli kuharsko delavnico, na kateri smo pripravili naše kosilo. Zadnji teden počitniških aktivnosti smo pričeli z lovom na »Zmajeva jajca«, v torek smo se pomerili v igrah brez meja. Zadnji dan smo izdelali štampiljke za poslikavo vrečk za športne copate.
Po dopoldanskih aktivnostih je sledilo kosilo. Po kosilu smo poskrbeli za sprostitev v senci in prostorih mladinskega centra. Družili smo se ob družabnih igrah, izdelovanju zapestnic in ustvarjanju iz papirja, blaga in kartona.
Ker se zavedamo, da je skrb za okolje zelo pomembno, smo tekom izvedbe počitniških aktivnosti reciklirali kar nekaj odpadnih materialov. Iz odpadnega papirja in kartona smo izdelali papirnatega zmaja, štampiljke za poslikavo nahrbtnikov in ladjice, ki so plule po reki Krki. Iz starih kavbojk je vodja počitniških aktivnosti naredila vrečke za športne copate, na katere so udeleženci počitniških aktivnosti odtisnili svoje ime ter poslikali po svojih željah.


Mladinska izmenjava Childhood stories v Oldenburgu, Nemčija 6.7.-18.7.2024


Naša pot iz Novega mesta se je začela že zgodaj zjutraj, s tem pa tudi naše 15- urno potovanje z vlakom skozi Slovenijo, Avstrijo in Nemčijo. Vožnja je bila naporna, še posebej ker smo na poti zamudili enega izmed vlakov, kar je le dodalo piko na i, da se je naša dogodivščina začela. Ob prihodu v Oldenburg smo bili tako utrujeni in si želeli samo še postelje, vendar smo se na poti v mladinski center izgubili kot pravi turisti, saj so vse hiše izgledal enako. Prvi dan je bil namenjen spoznavanju med udeleženci vseh držav. Skupaj smo sedeli in se sončili na dvorišču mladinskega centra ter se učili besede v različnih jezikih. Prvi večer smo se igrali pustolovce in odkrili klet v mladinskem centru, katera se je izkazala za najboljšo možno sobo za druženje. Tam smo igrali biljard, poslušali glasbo, peli in se kartali.
Program izmenjave je bil zasnovan tako, da smo vsak dan na drugačni način izrazili svoje poglede na svet okoli nas, predvsem na vpliv diskriminacije, stereotipov in predsodkov ter na to, kje vse jih opazimo. V prvih dneh smo v skupinah zaigrali kratke igre, posodobili naše otroške zgodbe, pripravili strašljivo, a zelo zabavno sobo pobega, postali influencerji ter pripravili stand-up komedijski nastop. Ed dan smo se skupaj odpravili na plažo na severu Nemčije, kjer smo se kopali v Severnem morju. V času izmenjave smo spoznali kar nekaj novih tehnik, med katerimi mi je predvsem ostala v spominu, tehnika ʺPaper Theatreʺ , kjer moraš celotno zgodbo najprej narisati in nato zaigrati. Skozi celo izmenjavo smo se pripravljali na zaključno prireditev, ki je bila velik uspeh za vse nas. Naslov igre so bila Socialna omrežja. Kot zadnjo aktivnost katero smo imeli je bila ʺFluffy Lettersʺ , kjer si vsak na hrbet prilepi list papirja, drug udeleženec pa nanj napiše sporočilo, mnenje ali vtis.
O celotni izmenjavi/ popotovanju raje ne bi razpravljala preveč, saj bi o tem lahko napisala knjigo. Zgodilo se je toliko dogodivščin, predvsem pa sprememb v vseh nas kateri smo se udeležili izmenjave Childhood Stories, da bi lahko napisala knjigo 😊 Za konec lahko samo povem, da je bilo pestro, zabavno in poučno.
Ta izmenjava je bila ena najboljših izkušenj v mojem življenju do sedaj in si resnično želim, da bom imela priložnost še kdaj videti udeležence drugih držav, ker so vsi res izjemne osebnosti.
Pia, udeleženska izmenjave Childhood Stories



Trening v Armeniji, Green shift, 22. 6. 2024 – 30. 6. 2024


Mladinska organizacija International Alliance for Integration and Sustainability iz Malte in mladinska organizacija Creative youth Intrnational sta od 22. 6. 2024 do 30. 6. 2024 organizirali trening za mladinske delavce v Yerevanu v Armeniji z naslovom Green Shift. Projekt je bil bil prijavljen na program Erasmus + mladina na tretji prijavni rok v oktobru 2023. Partnerske organizacije v projektu smo bili iz: Malte, Armenije, Romunije, Grčije, Gruzije, Madžarske, Estonije, Egipta in Slovenije – Zavod Novo mesto. S strani Zavoda Novo mesto smo se udeležili treninga udeležili Marko in Mitja, kot predstavnika Zavoda Novo mesto in Andrej, kot prostovoljec Mladinskega centra Oton. Iz vsake organizacije smo prišli trije udeleženci, skupaj nas je 27 udeležencev. Prvi dan je bil namenjen spoznavanju udeležencev in spoznavanju pojma trajnosti. V naslednjih dneh smo trajnost razdelili na tri stebre: družba, okolje in ekonomija. Potem pa smo raziskovali in iskali rešitve in vplive družine, službe, izobraževanja in družbe na tri stebre trajnosti. Ena izmed delavnic je bila tudi delitev na skupine in argumentiranje z argumenti za in proti. Poleg treninga pa je bil čas in prostor za oglede mesta, oglede dobrih praks in tudi spoznavanje drugih kultur.

Training in Armenia, Green shift, 22/06/2024 – 30/06/2024
The youth organization International Alliance for Integration and Sustainability from Malta and the youth organization Creative Youth International organized a training for youth workers in Yerevan, Armenia, entitled Green Shift, from 22/06/2024 to 30/06/2024. The project was applied to the Erasmus + youth program on the third application deadline in October 2023. The partner organizations in the project were from: Malta, Armenia, Romania, Greece, Georgia, Hungary, Estonia, Egypt and Slovenia - Zavod Novo mesto. On behalf of the Zavod Novo mesto. Marko and Mitja participated in the training, as representatives of the Zavod Novo mesto, and Andrej, as a volunteer of Youth Centre Oton. Three participants came from each organization, for a total of 27 participants. The first day was dedicated to getting to know the participants and getting to know the concept of sustainability. In the following days, we divided sustainability into three pillars: society, environment and economy. Then we researched and looked for solutions and the influences of family, work, education and society on the three pillars of sustainability. One of the workshops was also dividing into groups for a debate and arguing with arguments for and against. In addition to the training, there was time and space for city tours, tours of good practices and getting to know other cultures.